Szpinak

szpinak foto

Najbardziej popularny i uprawiany na całym świecie jest szpinak warzywny (Spinacia oleracea L.). Koszt uprawy jest niski, a jego dostępność jest niemal przez cały rok. W Polsce hodowany był już od końca XVII wieku. W swoim składzie zawiera głównie wodę, węglowodany, białka, błonnik pokarmowy, witaminy i sole mineralne.

szpinak_tabela

Szpinak zasłynął jako bogate źródło żelaza. Tymczasem jego zawartość w 100 g produktu to 2,71 mg (dla porównania wątróbka wieprzowa zawiera 20 mg, kasza gryczana – 10,9 mg, a żółtko jaja – 7,2 mg). Forma tego składnika mineralnego obecnego w szpinaku jest związana chemicznie, dlatego też nie wchłania się w przewodzie pokarmowym. Podobnie jest z wapniem –  zaledwie 5% jego zawartości jest przyswajana w układzie pokarmowym człowieka. Spowodowane to jest znaczną zawartością kwasu szczawiowego.

Należy jednak pamiętać, że szpinak jest dobrym źródłem przede wszystkim soli mineralnych takich jak magnez i potas, co ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego oraz pracę serca. Obecne przeciwutleniacze takie jak witamina A, E i C, beta karoten oraz luteina, mają działanie antynowotworowe.  Szpinak w postaci mrożonej nie traci swoich właściwości odżywczych. Możemy go spożywać w postaci surowej i gotowanej jako składnik zup, sufletów, makaronów, sałatek, dodatek do produktów mlecznych, mięsa.

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Szpinak”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s