Nietypowe sporty / vol.2 / Frisbee

Zapewne każdy z Was rzucał kiedyś frisbee. Czy to w parku, czy na plaży, czy na pikniku, na pewno spotkaliście się z tym wynalazkiem. Ale czy wiecie, że gra we frisbee ma kilka odmian? Ale o tym za chwilę, na początek przybliżymy Wam czym jest frisbee.

fr2

O Frisbee

Frisbee są to latające dyski (talerze) używane w sporcie i rekreacji. Pomysłodawcą latających talerzy był Frederick Morrison, amerykański przedsiębiorca i wynalazca.

Typowe frisbee ma kształt talerza średnicy ok. 20–25 cm i jest wykonane z tworzywa sztucznego. W zależności od zastosowań, frisbee mogą się znacznie różnić rozmiarem, ciężarem, twardością materiału i innymi parametrami, które wpływają na zachowanie się frisbee w locie.

Odmiany frisbee

Jedną z odmian jest Dog Frisbee – czyli sport, polegający na rzucaniu dyskiem frisbee przez człowieka i chwytaniu go przez psa.

fr3

Drugą z odmian jest Freestyle frisbee – widowiskowa dyscyplina polegająca na wykonywaniu trików z latającym dyskiem.

freest

Trzecią odmianą, zdecydowanie najpopularniejszą jest Ultimate frisbee. Jest to gra zespołowa z użyciem frisbee łącząca w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby. Jest bardzo dynamiczna i widowiskowa, od graczy wymaga wytrzymałości, szybkości i zręczności, lecz jednocześnie proste zasady czynią ją bardzo łatwą do opanowania dla początkujących. Gra wyróżnia się tym, że nie ma sędziów. Może ten fakt dziwić, ale zawodnicy sami omawiają sporne sytuacje, a jeżeli nie dojdą do porozumienia, sporna sytuacja jest powtarzana. Drugą ważną rzeczą, jest to, że w przeciwieństwie do innych sportów drużynowych, tutaj nie ma fizycznego kontaktu pomiędzy graczami.

W typowej rozgrywce uczestniczą dwie drużyny. W skład każdej z drużyn wchodzi siedem osób. Oczywiście liczba graczy, może się zmieniać w zależności od odmiany gry.

Boisko do gry ma wymiary 100 x 37 metrów, lecz to również może ulec nieznacznej zmianie, w zależności od warunków i możliwości organizatorów meczu.

Na obu końcach boiska znajdują się strefy punktowe długości 18 m. Strefy te nazywane są ZONAMI. Drużyna atakująca zdobywa punkty łapiąc frisbee w strefie punktowej (ZONIE) przeciwnika, zaś drużyna broniąca stara się jej przeszkodzić i przejąć frisbee. Zawodnicy nie mogą biegać z dyskiem. Po podaniu do partnera i złapaniu przez niego dysku musi on się zatrzymać i nie odrywając jednej nogi od podłoża, rzucić go do następnego zawodnika.

W przypadku kiedy dysk upadnie na ziemię, zostanie złapany poza boiskiem, zostanie przechwycony lub strącony na ziemię przez zawodnika drużyny broniącej, gra jest przerwana i wznowiona przez drugą drużynę.

Tutaj możecie poczytać więcej o zasadach gry w ultimate frisbee

fr1


źródło: materiał zaczerpnięty za stron

http://www.frisbee.pl

http://pl.wikipedia.org/wiki/Frisbee

http://www.estymator.com.pl/jch/frisbee/ULTIMATE_FRISBEE_uproszczone_zasady_gry.pdf

Reklamy

2 myśli w temacie “Nietypowe sporty / vol.2 / Frisbee”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s