Co warto wiedzieć o piwie?

Podczas pobytu w Dębnie poza aktywnościami sportowymi, grupa Działamy Działamy uczestniczyła w niezwykle interesującej wycieczce w poniemieckim browarze  w miejscowości Witnica. Pan Roman, przewodnik wycieczki i pasjonat piwowarstwa, w szczegółowy sposób zdradził nam tajniki produkcji piwa. Krok po kroku przeszliśmy całą linię technologiczną (warzelnia, fermentownia, leżakownia, filtracja, pasteryzacja, rozlewnia).

Kadź filtracyjna

Fotonr 1

Filtracja z użyciem ziemi okrzemkowej

fotonr 2

Tanki na piwo

Foto nr 3

Rozlewnia

foto 4

Co jest niezmiernie istotne, to zastosowanie starej receptury warzenia piwa. W czasie produkcji wykorzystywane są otwarte kadzie fermentacyjne. Proces przebiega w naturalnym tempie, nie jest niczym przyspieszany, jak w przypadku nowoczesnych technologii fermentacji w zamkniętych zbiornikach. W czasie otwartej fermentacji drożdże mają idealne warunki, by przyczynić się do fermentacji piwa. Ze względów higienicznych otwarte kadzie fermentacyjne mogliśmy zobaczyć tylko na prezentacji filmowej. Pracownicy z odpowiednimi kwalifikacjami osobiście doglądają procesu, oceniają stan jego zaawansowania , poprawność, oceniają smak. Kluczem do wybornego smaku i składu jest czas leżakowania, czyli dojrzewania piwa. Celem leżakowania jest dalsza fermentacja cukrów, nasycenie dwutlenkiem węgla, uzyskanie właściwego bukietu smakowo- zapachowego. Proces ten w zależności od rodzaju piwa trwa od 3 do 6 tygodni. Nowoczesne browary często sztucznie nasycają piwo dwutlenkiem węgla, fermentacja odbywa się w tankofermentorach, które łączą w sobie funkcje kadzi fermentacyjnej i tanku leżakowego. Proces następuje przy użyciu ciśnienia, co skraca cały okres fermentacji od 4 do 6 dni. I tu przechodzimy do sedna. Otóż piwo warzone w naturalny sposób charakteryzuje się wieloma właściwościami odżywczymi. Przede wszystkim można je potraktować jako produkt zbożowy, gdyż powstaje on głównie z fermentacji słodu (podstawowy surowiec to jęczmień jary). Słód oraz drożdże piwowarskie są źródłem cennych witamin i składników mineralnych. Należy tu wymienić:

  • Magnez – podstawowy budulec kości i zębów, stabilizuje pracę układu nerwowego;
  • Selen – wzmacnia układ odpornościowy, unieszkodliwia wolne rodniki, wspomaga walkę organizmu z różnymi bakteriami i wirusami;
  • Potas – wpływa przede wszystkim na prawidłowe działanie układu krążenia;
  • Fosfor – podstawowy składnik zębów i kości oraz kwasów nukleinowych;
  • Biotyna– bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych;
  • Witaminy z grupy B (B1 – oddziałuje na układ nerwowy, krążenia i pracę mózgu, B6 – wspiera funkcje wątroby, B12 – kluczowa rola w przemianie aminokwasów, niacyna- zapewnia prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego i skóry, kwas foliowy – bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, czerwonych krwinek).

Przy produkcji piwa tradycyjną metodą dodawany jest również chmiel, który hamuje procesy zapalne, oraz działa antynowotworowo (zawiera związek humulon).

Oczywiście nie zachęcamy Was do spożywania nadmiernych ilości piwa. Pamiętajmy, że zawiera on alkohol i nie wszyscy powinni je spożywać (np. kobiety w ciąży i karmiące, cukrzycy itd.) We wszystkim należy zachować umiar i rozsądek.

Warto nadmienić, iż  Browar Witnica jako pierwszy wprowadził na rynek polski nowy naturalny produkt jako dodatek kąpielowy – piwo kąpielowe. Służy ono zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Produkt bazuje na substancjach aktywnych zawartych w dwutlenku węgla, drożdżach piwnych, chmielu oraz alkoholu. Dwutlenek węgla przede wszystkim pobudza ukrwienie skóry. Drożdże piwne istotnie wpływają na wygląd skóry, zapewniając jej delikatność, miękkość i gładkość. Chmiel znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.

piwo kąpielowe źródło: http://www.piwo-kapielowe.com/index.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s