Czereśnia

Wiśnia ptasia, trześnia potocznie określana jako czereśnia, występuje głównie w Europie, Azji Zachodniej oraz na Kaukazie. Może rosnąć dziko (w Polsce przede wszystkim na południowych obszarach), ale jest także uprawiana, jako drzewo owocowe. Kuliste owoce zwykle są koloru czerwonego, ale znajdziemy też odmiany czarne i żółte. Dojrzewają od maja do późnego lipca. Dziko rosnące owoce są często niesmaczne, znacznie mniejsze, mają cieńszą warstwę miąższu.

czeresnie-ciekawostki

Wiśnia ptasia uprawiana jest głównie dla smacznych owoców. Produkuje się głównie z nich konfitury, napoje, wina, koncentraty. Drewno jest cenione przede wszystkim w meblarstwie.

Owoce są świetnym źródłem przede wszystkim potasu, który wpływa na pracę serca, nerek, stawów. Dostarczają wapń, żelazo oraz spore ilości jodu. Znajdziemy w nich witaminy z grupy B, głównie witaminę B5, która bierze czynny udział w procesach metabolicznych cukrów, tłuszczów oraz białek, przeciwdziała przemęczeniu układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i nerwowego. Witaminy A i C oczyszczają i odtruwają organizm. Bioflawonoidy zwalczają wolne rodniki, co opóźnia procesy starzenia się skóry. Antyoksydanty działają przeciwzapalnie.

Czereśnie mają niski indeks udzająglikemiczny (ważna informacja dla cukrzyków). Odżywiają cebulki włosów, pobudzają wzrost włosów. Zapobiegają tworzeniu się zmarszczek. W lecznictwie stosuje się je na opuchnięte i zwyrodniałe stawy, są skuteczne w walce z artretyzmem.

Należy pamiętać, że dość długo zalegają w żołądku, dlatego też powinny je unikać osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym, osoby z chorobą wrzodową. Nie popijajmy ich wodą, ani mlekiem, aby uniknąć rewolucji żołądkowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s