Nietypowe sporty / vol.9 / Bossaball

W kolejnym odcinku NIETYPOWYCH SPORTÓW przedstawiamy Wam hiszpańską wariację na temat siatkówki i piłki nożnej, czyli BOSSABALL.

Bossaball

Bossaball to sport zespołowy, który powstał w Hiszpanii i został wymyślony przez belga Filipa Eyckmans w 2004 r. Sport ten jest podobny do gry w siatkówkę, ale zawiera również elementy piłki nożnej, gimnastyki i capoeira.

Bossaball rozgrywa się na nadmuchiwany boisku z dwoma trampolinami rozdzielonymi siatką. Rozgrywka jest bardzo spektakularna i widowiskowa gdyż trampoliny umożliwiają graczom wysokie skoki, w trakcie których odbijają piłkę.

Zasady Gry

Każdy zespół składa się z 4 do 5 graczy. Wysokość siatki można regulować dla profesjonalistów, mężczyzn, kobiet i dzieci.

Jeden z graczy (atakujący) znajduje się na trampolinie, inni zawodnicy z jego drużyny wokół niego na materacach. Zawodnik z zespołu zagrywającego (serwujący) rzuca lub kopie piłkę w powietrze tak, żeby przeleciała ponad siatką na pole drużyny przeciwnej. Drużyna przeciwna może użyć kombinacji nie więcej niż 5 podań piłki, aby przyrzucić ją na drugą stronę siatki (6 podań jest akceptowalnych dla gier rekreacyjnych).

Podania te mogą być wykonywane przy użyciu dowolnej części ciała:

– podanie siatkarskie (rękami) pozwala na tylko jeden kontakt z piłką;

– podanie piłkarskie (nogami i innymi częściami ciała) pozwala na 2 kolejnych kontakty z piłką;

Gracze nie mogą dotykać siatki i zawsze musi pozostać co najmniej jedna część ciała na ich stronie boiska.

Gra toczy się wymianami piłki, dopóki nie dotknie ona boiska w strefie punktacji.

File:Bossaball-wiki-3.jpg

Punktacja 

Drużyna atakująca zdobywa punkty poprzez trafienie piłką w boisko przeciwnika (oprócz strefy bezpiecznej) lub poprzez faul drużyny broniącej. Strefa bezpieczeństwa jest to strefa wokół trampoliny tzw. „bossawall”. Po „bossawall” piłka może się toczyć lub od niej odbić. Natomiast jeżeli się zatrzyma przeciwnik zdobywa punkt.

Punktacja:

  • Zagranie siatkarskie: 1 punkt, gdy piłka uderzy w boisko przeciwnika i 3 punkty: gdy piłka uderzy bezpośrednio w obszar trampoliny przeciwnika.
  • Zagranie piłkarskie: 3 punkty, gdy piłka uderzy w boisko przeciwnika i 5 punktów: gdy piłka uderzy bezpośrednio w obszar trampoliny przeciwnika.
  • Set wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 25 punktów (z dwoma punktami przewagi. Mecz składa się z trzech setów.

File:Bossaball-102.jpg

Muzyka i „Samba” arbiter

Słowo „bossa” jest związane z Bossa Nova, rodzajem muzyki brazylijskiej w stylu samba. Nazwa Bossaball zatem wyraża cel łączenie sportu, muzyki i pozytywnych wibracji.

Muzyka jest głównym elementem Bossaball show. Osoba nadzorująca grę nazywana jest „Samba Referee” i nie tylko sędziuje, ale także jest mistrzem ceremonii. Używa do tego gwizdka, mikrofonu, instrumentów perkusyjnych i pełni również funkcję DJa.


źródło – wikipedia.en

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s