Nietypowe sporty / vol. 11 / Gra w klasy

W jedenastym odcinku Nietypowych Sportów wracamy do klasyki i lat naszego dzieciństwa – przedstawiamy GRĘ W KLASY.

.

Jak się w to gra?

Zawodnicy rysują na chodniku (asfalcie) kształt klas, czyli tzw. chłopka, jak na zdjęciu powyżej. Następnie ustalają w drodze wyliczanek kolejność udziału w grze.

Gra polega na umiejętnym przejściu przez osiem pól, czyli przez wszystkie osiem klas dawnej szkoły podstawowej, wrzucaniu szkiełka w kolejne pola oraz utrzymaniu się przez dłuższy czas na jednej nodze.

Uczestnik wrzuca szkiełko w „pierwszą klasę”, staje na jednej nodze, wskakuje w pole, podnosi szkiełko, przeskakuje resztę pól i wyskakuje na zewnątrz pola, w ten sposób stara się zaliczyć wszystkie osiem pól. W ramiona wskakuje się obunóż, zarówno w drodze do celu i w drodze powrotnej. Do głowy wskakuje się obunóż, wykonuje obrót w powietrzu i skacze z powrotem.

Jeśli gracz się pomyli (tzw. skucha), kolejkę rozpoczyna następna osoba. Następną kolejkę nie zaczynamy od 1 klasy, ale od tej, na której poprzednio skończyliśmy.

Skucha to wrzucenie szkiełka w nieodpowiednie pole lub na jakąkolwiek z linii pola (chłopka); to nieutrzymanie się na jednej nodze lub naskoczenie na linie oddzielające poszczególne pola.

.

Kto wygrywa?

Wygrywa uczestnik, który pierwszy ukończy szkołę (8 klas).

Wymagania

Do gry wymagany jest płaski teren, albo piasek, albo chodnik, najlepiej asfalt. Odpowiednio potrzebujemy patyka (piasek) lub kamienia / kredy (asfalt, chodnik) do narysowania pola. Do gry potrzebnych jest co najmniej dwóch uczestników, lecz tak na prawdę klasy można pokonywać również indywidualnie.

.


źródło – wikipedia, http://zabawy.zrodla.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s