Nordic Walking | Opis / Historia

W naszym nowym cyklu chcieliśmy zaprezentować Wam całoroczną formę aktywności sportowej jaką jest NORDIC WALKING. W kolejnych odcinkach z cyklu zaprezentujemy: jak dobrać odpowiedni sprzęt (kije), pierwsze kroki w Nordic Walking, prawidłowa technika chodzenia, jakie wykonać ćwiczenia przed, a jakie po marszu oraz jakie są zalety uprawiania tego sportu. A dzisiaj prezentujemy Wam czym jest ten sport oraz jego krótką historię.

1Nord

Czym jest Nordic Walking?

Nordic Walking jest to sport, która polega na maszerowaniu z specjalnymi kijami. W odróżnieniu od zwykłego marszu angażuje więcej górnych partii mięśniowych oraz zmniejsza obciążenie kolan oraz kręgosłupa.

Dlaczego Nordic Walking?

Przede wszystkim dlatego, że jest to sport dla każdego – nie ma znaczenia płeć, waga, kondycja fizyczna czy wiek.  Aktywność tą można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – dosłownie wszędzie – przez cały rok. Najważniejsze jest jednak to, że miło i jednocześnie aktywnie można spędzić czas w gronie rodzinnym czy przyjaciół.

UWAGA: ważne jest to, aby poznać prawidłową technikę uprawiania tego sportu, co też spróbujemy w kilku następnych odsłonach Wam przybliżyć.

Historia

Sport ten został wymyślony przez grupę fińskich lekarzy i sportowców, w latach 20. XX wieku jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany, aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku.

W 1991 roku, gdy Marko Kantaneva był trenerem wychowania fizycznego, zaproponował swoim uczniom kijki do chodzenia i zaczął robić notatki. Trzy lata później rozpoczął prace badawcze w Finnish Sports Institute w Vierumäki w Finlandii. Była to część jego pracy magisterskiej. Następnie trafił do Centralnego Stowarzyszenia dla Sportu i Rekreacji w Finlandii (The Central Association for Recreational Sports and Outdoor Activities). Tam ukazała się jego pierwsza praca-poradnik na ten temat pt. „Sauvakävely” , czyli „chodzenie z kijami”. W prosty sposób opisywała, jak należy uprawiać ćwiczenia z kijkami. Wtedy też rozpoczął współpracę z firmą Exel zainteresowaną wyprodukowaniem sprzętu do Nordic Walking. Kariera Nordic Walking w Finlandii rozpoczęła się na dobre wiosną 1997 roku. Dzięki temu, coś co dotąd było tylko metodą treningową fińskich narciarzy, stało się w ciągu kilku lat powszechnym sportem na całym świecie.

MK(na zdjęciu Marko Kantaneva – twórca Nordic Walking)

„Gdy chodzimy normalnie, angażujemy tylko 40 procent naszych mięśni. Uprawiając Nordic Walking dokładamy do tego kolejne 60 procent, czyli w jednym ćwiczeniu pracują nam wszystkie mięśnie. Znacie lepszą metodę? A wiecie dlaczego Nordic Walking jest taki łatwy? Bo jest bardzo podobny do zwykłego chodzenia. Jego technika jest niemal identyczna z metodą treningu narciarza biegowego, tyle, że bez nart. Nordic Walking nie narodził się z przypadku. Narodził się po długim okresie doświadczeń i obserwacji ruchów ciała. Co ważne, przez lata w ogóle się nie zmienił. Jedyną różnicą jest to, że zamiast opublikowanej przeze mnie sześciostronicowej broszury-poradnika, powstało o nim kilka tomów prac naukowo-badawczych.” – opisuje ten fascynujący sport Marko Kantaneva.


źródło – wikipedia, urloplany.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s