Nordic Walking | Kijki

Jakie kijki do nordic walking wybrać?

Kijki, to podstawowe wyposażenie osoby, która chce rozpocząć przygodę z Nordic Walking i tak na prawdę na początek jedyny poważniejszy wydatek. Nordic Walking wydaje się sportem stosunkowo łatwym, jednak kiedy już chcemy zacząć, nasuwa się kilka pytań. Jak dobrać odpowiednie kijki? Gdzie kupić dobre kijki?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kijków do nordic walking. Tylko na pierwszy rzut oka nie różnią się za bardzo od kijków narciarskich, trekkingowych, czy jakichkolwiek innych.

kijki

Cechy kijków do Nordic Walking

  • trwałe i lekkie kompozytowe (najlepiej 100% karbonowe) trzonki,
  • budowa pasków przy rękojeści. W kijach do Nordic Walking jest to specyficzna rękawiczka, której założenie sprawia, że kij jest stale „przymocowany” do ręki. W przypadku innych kijów przy rękojeści mamy tylko paski,
  • ergonomicznie zaprojektowana rękojeść o anatomicznym kształcie, łatwo dopasowującym się do kształtu ręki w kijkach do Nordic Walking (Np. w przypadku kijków Trekkingowych dłoń jest ułożona pionowo w stosunku do podłoża, co jest bardzo męczące dla nadgarstka),
  • specjalnie zaprojektowany system pasków oferujący znakomite przeniesienie mocy i wsparcie dla ręki,
  • wymienialny i wygięty pod prawidłowym kątem grot kijka (umożliwia to wbicie kijka pod odpowiednim kątem i sprawne odepchnięcie od podłoża),
  • specjalne zakończenie. Kije do Nordic Walking zakończone są „bucikami”(asfaltowe nakładki) przystosowanymi do rożnego rodzaju podłoża: np. asfalt czy chodniki.
  • Spełniają szereg funkcji przydatnych podczas treningu: wspierają tułów, aktywizują mięśnie ramion, odciążają nogi, wspierają całe ciało podczas ruchu naprzód.

Kijki zbudowane są z mieszaniny włókien węglowych i szklanych lub aluminium. Te pierwsze z reguły są droższe, ale warto się na nie zdecydować. Są lżejsze i sztywniejsze, a ponadto lepiej absorbują uderzenia, a dzięki temu chronią stawy łokci, dłoni i ramion.

Oprócz tego z jakiego materiału kijki są zbudowane, wyróżniamy ich dwa rodzaje: kijki składane oraz te o stałej długości. Te pierwsze, zwane teleskopowymi nadają się dla osób każdego wzrostu, poza tym są wygodne w podróży – po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Niestety, z reguły są nieco cięższe od kijków o stałej długości, słabiej tłumią też uderzenia. Poza tym kijki o stałej długości wolniej się niszczą i mogą ci służyć nawet przez całe życie. W systemach jednoczęściowych kijki produkowane są w równych długościach, z podziałem co 5 cm np. 105, 110, 115 cm.

Jeśli zdecydujesz się na kijki składane, musisz je dobrze dobrać. Długość kijków będzie oczywiście zależała od twojego wzrostu. Wybierz odpowiednią dla Ciebie parę kijków, obejmij ich rączki i postaw pionowo przed sobą. Jeśli przedramię i ramię tworzą kąt 90 stopni – trzymasz kijki o odpowiedniej długości.

Inna zasada pozwala na obliczenie prawidłowej długości kijka według wzoru: wzrost x 0,66 = właściwa długość kijków. Jeśli po przeliczeniu wyjdzie nam wynik pośredni to zaokrąglamy go do najbliższej długości niższej o 5 cm. Uwaga! Złe dobranie kijków może skończyć się poważną kontuzją.


źródło – wikipedia, nordicwalking-unity.pl 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s