Nietypowe sporty | Buzkaszi

Buzkaszi to dyscyplina będąca narodowym sportem Pasztunów w Afganistanie, ale ciesząca się również dużą popularnością w innych krajach centralnej Azji.

Gra przypomina kombinację rugby z polo i generalnie polega na tym, że dwie drużyny na koniach rywalizują o zwłoki kozła z obciętą głową (dawniej używano w tym celu zwłok zabitego niewolnika). Nie ma przy tym żadnych sztywnych zasad ani reguł – można bezkarnie się przepychać, uderzać biczem przeciwnika i jego konia oraz powalać ich na ziemię.

buk

Opis gry

W grze biorą udział dwie drużyny jeźdźców na koniach (čapandazi), nie ma z góry określonej liczby zawodników mogących brać udział w rozgrywkach. Podczas gry do grających zespołów mogą dołączać się również kolejni gracze. Zadaniem zawodników każdej z drużyn jest poderwanie podczas jazdy z wyznaczonego na środku boiska kręgu leżących na ziemi zwłok kozła z obciętą głową (współcześnie zamiast ciała zabitego wcześniej zwierzęcia używa się również obciążonego worka wykonanego z jagnięcej bądź cielęcej skóry), przewiezienie ich dookoła boiska i zrzucenie do „bramki”, której rolę spełniają zaznaczone na ziemi okręgi. Zadaniem zawodników przeciwnej drużyny jest odebranie „piłki” przeciwnikom, przewiezienie jej dookoła boiska i zrzucenie do okręgu rywali.

Czasami w celu utrudnienia gry wcześniej przygotowany worek jest moczony przez kilkanaście dni w lodowatej wodzie, przez co staje się cięższy i trudniejszy do utrzymania.

W grze właściwie nie ma żadnych zasad. Dozwolone jest bicie konia lub jeźdźca trzymanymi (często w zębach) małymi biczami (nahajkami), przepychanie, strącanie z konia. Nie ma żadnych upomnień lub kar. W grze zawodnicy muszą wykazać się niezwykłą sprawnością fizyczną, zręcznością oraz sprytem.

Do gry wykorzystywane są specjalnie do tego celu szkolone konie, które potrafią osłonić jeźdźca własnym ciałem, gdy ten spadnie podczas potyczki.

buz2

Ciekawostki

W czasie rządów talibów (od 1996 roku) gra była zakazana. Po upadku reżimu talibów w 2002 roku gra stała się ponownie legalna.

Wokół najważniejszych zawodów, królewskich buzkaszi, odbywających się w Kabulu, toczy sie fabuła książki Josepha Kessela Jeźdźcy (franc. Les Cavaliers) i opartych na niej filmów z 1956 i 1971.


źródło – wikipedia.pl;www.loswiaheros.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s