Burak zwyczajny

Burak zwyczajny jest pospolitą rośliną uprawną w Polsce. Pochodzi on od dziko rosnącego buraka w rejonie między wybrzeżem morza Śródziemnego, a morzem Czarnym oraz Indiach. Wzmianki na temat tego warzywa pojawiły się już w dokumentach pochodzących ze starożytnego Babilonu.

burak

Istnieje wiele odmian buraków, dlatego też można wyróżnić następujące grupy:

  • burak pastewny – wykorzystywany do produkcji pasz dla zwierząt;
  • burak cukrowy – służy do produkcji cukru (około 20% cukru w korzeniu);
  • burak liściowy, boćwina – uprawiany głównie ze względu na liście stanowiące idealny składnik zup, surówek czy sałatek;
  • burak ćwikłowy – z silnie zabarwionym jadalnym korzeniem.

Beet purple vegetable with shadow on white background

Swój intensywny kolor zawdzięcza antocyjanom, a dokładnie betaninie, silnemu przeciwutleniaczowi, który zwalczając wolne rodniki skutecznie chroni nasz organizm przed powstawaniem nowotworów, bądź też na przykład poprzez wspomaganie leczenia białaczki. Dlatego też ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Jest środkiem krwiotwórczym, co ma kluczowe znaczenie w przypadku anemii – czterokrotnie zwiększa przyswajalność tlenu. Ma działanie zasadotwórcze.

Jest doskonałym źródłem kwasu foliowego niezbędnego w diecie zwłaszcza kobiet w ciąży.

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny uwzględnić sok z buraków w swojej codziennej diecie. Zawarte w nich azotany podnoszą stężenie tlenku azotu we krwi, który to reguluje ciśnienie krwi. Dodatkowo warzywo to pomaga unormować poziom cholesterolu.

Pamiętajmy, że buraki mają dość wysoki indeks glikemiczny, co oznacza szybkie uwalnianie glukozy do krwi. Powinny uważać na nie osoby cierpiące na cukrzycę.

By w pełni korzystać z dobrodziejstw tego warzywa, najlepiej spożywaj je surowe, na przykład w postaci soku. Możesz też piec w całości w skórce i obierać dopiero przed podaniem, bądź też spożywać gotowane w formie zupy.

Reklamy

2 myśli w temacie “Burak zwyczajny”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s