Nietypowe sporty | Speed-Ball

W szesnastym już odcinku NIETYPOWYCH SPORTÓW przedstawiamy grę Speed-ball. Jest to zabawa dla każdego, wystarczy odrobina miejsca a grać może każdy. Jedna, dwie czy cztery osoby to nie problem – w Speed-ballu można grać nawet we czwórkę przy jednym stanowisku. Gra polega na uderzaniu specjalną rakietką piłki, przyczepionej sznurkiem do stojaka.  Jest to pierwsza gra w której zawodnicy mogą uderzać piłkę w praktycznie dowolnym kierunku i z dowolną siłą, pamiętając jedynie o zachowaniu właściwego kierunku rotacji piłki wokół stojaka.

maxresdefault

Co potrzebujemy aby zagrać w Speed-Ball?

Rakieta

Rakieta do gry w Speed-ball wykonana jest ze sztywnego plastiku, powierzchnia uderzająca piłkę jest płaska i perforowana, uchwyt rakiety pokryty jest gumą dzięki czemu rakieta lepiej leży w ręce.

Rakieta_speedball

Piłka  

Piłka do gry w Speed-ball wykonana jest z gumy i ma charakterystyczny eliptyczny kształt, ma 65 + 2 mm średnicy i waży 40 + 2 gramy, nie licząc nylonowej żyłki. Piłka jest przymocowana do jednego końca żyłki o grubości 2 + 0,2 mm i długości 1,5 m, drugi koniec żyłki przymocowany jest do plastikowego kółka, które osadzone jest na szpulce znajdującej się na szczycie stojaka.

Pilka2_big

Stojak 

Całkowita wysokość stojaka do gry w Speed-ball wynosi 175 + 2 cm. Na stojak do Speed-balla składają się: Maszt (metalowa rurka o wysokości 1,7m i średnicy 3 + 0,5 cm), podstawa oraz szpulka.

Drazek_schemat_big

Podstawa

Podstawa stojaka do gry w Speed-ball może być wykonana z metalu lub żelbetonu. Do celów rekreacyjnych można stosować plastikowe, wypełnione wodą lub piaskiem, jednak zazwyczaj okazują się one niestabilne, co skłania nawet amatorów Speed-balla do zakupu stabilnej podstawy z żelbetonu. Podstawy wykorzystywane w profesjonalnych zawodach nie powinny ważyć mniej niż 50 kg. Do celów rekreacyjno – amatorskich w zupełności wystarcza podstawa o masie około 30kg. Podstawa powinna mieć nie więcej niż 60 cm średnicy i taką wysokość aby cały stojak mierzył 175 + 2 cm wysokości.

Kort

Kort do Super Solo oraz do Solo Relay nie powinien być mniejszy niż 4×4 metry. Kort do gry singlowej nie powinien być mniejszy niż 6×6 metrów, podzielony na dwie części neutralną strefą o szerokości 60 cm. Kort do gry deblowej nie powinien być mniejszy niż 6×8 metrów, podzielony na dwie części neutralną strefą o szerokości 60 cm.

Kort_singiel_bigRodzaje gry w Speed-Ball

Gra singlowa

Jest to gra pomiędzy dwoma zawodnikami. Grę rozgrywa się do 10 punktów, mecz wygrywa zawodnik po wygraniu dwóch lub trzech setów. Grę rozpoczyna się serwując prawą ręką forehandem lub lewą ręką backhandem, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kolejny set rozpoczyna zawodnik, który w poprzednim secie odbierał pierwszą zagrywkę. Zawodnik zdobywa punkt, jeśli po jego uderzeniu piłka dwukrotnie okrąży stojak bez uderzenia ze strony przeciwnika. Zawodnik zdobywa punkt jeśli jego przeciwnik:

  • Uderzy piłkę tak, iż ta uderzy w stojak;
  • Wejdzie na strefę neutralną (strefa oddzielająca połowy kortu o szerokości 60cm);
  • Wypuści rakietę z ręki;
  • Uderzy żyłkę, a nie piłkę.

Serwis – Powinien zostać wykonany w płaszczyźnie poziomej; Podczas serwisu zawodnik powinien jedną nogę ustawić na linii serwisowej zlokalizowanej na środku jego połowy kortu. Nie spełnienie tego warunku uważane jest za błąd serwisowy; Serwis nie powinien poruszyć stojaka. Jeżeli poruszy, jest to błąd serwisowy; Jeśli zawodnik popełni błąd serwisowy, to serwis jest powtarzany; Powtórzenie błędu serwisowego skutkuje utratą punktu.

Gra deblowa

Każda drużyna składa się z dwójki zawodników (dwóch mężczyzn, dwóch kobiet lub kobiety i mężczyzny); Każdy zawodnik z drużyny zagrywa kolejno;Jeśli zawodnik A z drużyny A-B zagrywa, odbiera zawodnik X z drużyny X-Y. Przy zagrywce zawodnika X odbiera zawodnik B itd.; Na początku meczu wybiera się drużynę serwującą i odbierającą w pierwszym secie, w kolejnym secie następuje zmiana. Przywilejem drużyny serwującej pierwszą piłkę w secie jest możliwość wyboru zawodnika odbierającego (w ten sposób ustalona zostaje kolejność uderzeń); W przypadku tie break’a następuje kolejne losowanie, ale w tym przypadku drużyna odbierająca sama decyduje o wyborze pierwszego odbierającego.

Super Solo

Jest to gra na czas; Każdy zawodnik uderza piłkę w obie strony (backhand, forehand itd.); Liczona jest ilość uderzeń na minutę; Każdy zawodnik powinien rozegrać cztery jednominutowe gry, w kolejności: prawa ręka, lewa ręka, obie ręce forehand, obie ręce backhand. Przerwa pomiędzy kolejnymi typami powinna wynosić 30 sekund; Wygrywa zawodnik, który zdobędzie najwięcej punktów po zsumowaniu wszystkich czterech wyników.

Solo Relay

Każda drużyna składa się z czterech zawodników. Każdy zawodnik gra każdy z typów gry opisanych w zakładce 1. Super Solo przez 30 sekund, a następnie kolejny zawodnik uderza piłkę po skończeniu tury poprzednika (bez przerwy w grze), kiedy piłka ciągle się obraca; Wynik drużyny to suma wszystkich uderzeń wszystkich zawodników.


Oficjalna strona Speed-ball Polska: http://www.speed-ball.pl/index.html

Więcej o Speed-Ballu również w tym filmiku -> TUTAJ


źródło: wikipedia.pl, http://www.speed-ball.pl, https://www.youtube.com/watch?v=miaWLn8IDXQ

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s