„Prefontaine”

Historia życia biegacza Steve’a Prefontaine’a, który w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku odniósł niebywały sukces. Pochodzący z Coos Bay w Oregonie, Prefontaine (mówiono na niego „Pre”) ustanowił wiele rekordów, od mili po 10 km. Jego kariera rozwijała się wspaniale. Reprezentował Stany Zjednoczone na olimpiadzie w Monachium. Był wschodzącą gwiazdą lekkoatletyki. Sportowiec mówił, że kiedy biega, czuje się, jakby tworzył coś pięknego. Znany był ze swojej agresywnej frontowej taktyki i z tego, że podczas biegu zawsze dawał z siebie wszystko. Przez wielu nazywany Jamesem Deanem bieżni. Dzięki swojemu zapałowi, nieustępliwości i charyzmie, spopularyzował jogging w Ameryce lat 70.

Niestety, w wieku 24 lat, biegacz zginął tragicznie w wypadku samochodowym w maju 1975 roku.

22

W filmie tytułową postać genialnie odtworzył Jared Leto, aktor znany m.in. z filmu „Witaj w Klubie” za którego otrzymał Oskara.

Ten wzruszający film warto zobaczyć między innymi ze względu na historię tytułowej postaci, jego pasję, jaką jest bieganie i nieustępliwą walkę ze sobą, aby osiągnąć cel, ale również genialną grę aktorską i zdjęcia.

Z ciekawostek, warto dodać iż od 1975 roku organizowany jest w Eugene w stanie Oregon mityng lekkoatletyczny Prefontaine Classic upamiętniający zmarłego biegacza. Mityng rokrocznie gromadzi najlepszych lekkoatletów ze świata. W historii zawodów w Eugene startowali m.in. Marion Jones, Tomasz Majewski czy Kenenisa Bekele. Impreza zaliczana do cyklu World Athletics Tour.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s