Co wpływa na czas regeneracji organizmu po treningu?

Regeneracja_po_treningu

Czas potrzebny do uzupełnienia zapasów energii oraz regeneracji organizmu po treningu uzależniony jest od czterech podstawowych czynników:

  1. Zapasy glikogenu – uzależnione są od intensywności oraz czasu trwania ćwiczeń. Im dłuższe i bardziej wyczerpujące, tym straty glikogenu są wyższe. Minimalny czas potrzebny do uzupełnienia strat glikogenu to 20 godzin. W przypadku maratonu może to trwać nawet 7 dni.
  2. Uszkodzenia mięśni – w wyniku ich urazów opóźnione jest gromadzenie glikogenu. Dochodzi do nich przy tak zwanych ćwiczeniach ekscentrycznych, czyli takich gdzie wydłużane są aktywne mięśnie. Ćwiczenia służą głównie budowaniu siły mięśniowej i ich elastyczności. Są to na przykład intensywne treningi siłowe, trening plyometryczny czy też szybkie biegi.
  3. Spożycie węglowodanów oraz pory posiłków – im większe spożycie tym szybsze odzyskanie glikogenu po ćwiczeniach. Jeśli planujesz trenować codziennie, czy też, co drugi dzień pamiętaj o odpowiednim dostarczeniu węglowodanów w codziennym jadłospisie.
  4. Poziom kondycji i stopień wytrenowania – jeśli jesteś początkującym sportowcem, to pomimo dostarczania identycznej ilości węglowodanów co wytrenowany i doświadczony zawodnik, czas odzyskania zapasów glikogenu będzie dłuższy.
Reklamy

Jeden komentarz na temat “Co wpływa na czas regeneracji organizmu po treningu?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s