KIWI

Kiwi to potoczna nazwa owoców rosnących w klimacie umiarkowanym, na drzewiastych pnączach. Należą do rodziny aktinidiowatych. Istnieje ponad 90 gatunków aktinidii. Najbardziej popularne to aktinidia smakowita i chińska.

kiwi na drzewie

Te pyszne niskokaloryczne owoce o owalnym kształcie (61 kcal/100 g) o lekko kwaśnym, orzeźwiającym smaku można spożywać w całości na surowo. Są doskonałym źródłem wielu składników odżywczych, w tym witamin, składników mineralnych oraz fitoskładników:

  • Witamina C (93 mg/100 g) – jedna sztuka kiwi prawie w 100% pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy, dlatego też aktinidia wzmacnia nasz organizm i chroni przed przeziębieniem;
  • Witamina K
  • Witamina A – głównie luteina i zeaksantyna poprawiają wzrok;
  • Potas – obniża ciśnienie krwi;
  • Błonnik – sprawdzony sposób na zaparcia, doskonale poprawia przemianę materii, obniża poziom cholesterolu

Kiwi w artykulu

Spożywając codziennie kiwi, które jest bogatym źródłem flawonoidów i antyoksydantów, chronimy DNA przed uszkodzeniami, które mogą przyczyniać się do powstawania komórek nowotworowych.

Jeśli czujemy się przejedzeni, zwłaszcza po posiłku bogatym w białko, to świetnym rozwiązaniem będzie kiwi. Zawarte w nim enzymy przyspieszają procesy trawienia, co poprawi nasze samopoczucie.

Pamiętajmy, że surowe owoce zawierają peptydazę (aktynidinę lub papainę), która może wywołać alergie u ludzi, najczęściej w okolicach jamy ustnej.

Poza strefą kuchni, kiwi znajduje świetne zastosowanie w kosmetyce.  Jest używane jako składnik kremów do twarzy oraz peelingów do ciała.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s