Nietypowe Sporty | Pacu Jawi

PACU JAWI, czyli indonezyjskie „wyścigi rydwanów”, będące tradycyjnym sportem ludu Minang. Co ciekawe, zawody odbywają się tylko w mieście Batusangkar (zachodnia część Sumatry), przez 11 miesięcy w roku.

0002SVT4XS5FMXS6-C122-F4

ZASADY

Do zaprzęgu wybiera się dwie najlepsze krowy. Następnie zakłada na nie uprząż spełniającą dwie funkcje. Pierwsza – tworzy ona bambusowy podest, dla zawodnika biorącego udział w wyścigu. Druga – uniemożliwia bydłu rozdzielenie się na trasie.

Zanim rozlegnie się sygnał do startu, bydlęta trzymane są przez kilku mężczyzn, aby zawodnik miał pewność, że pobiegną one prosto. Dla samych krów komendą start jest pociągnięcie za ogony przez jeźdźca lub ugryzienie, też w jego wykonaniu, tylnej części ich ciał.

Krowy zaczynają bieg po błotnistej trasie. Znajdujący się za nimi zawodnik musi trzymać się ich ogonów, aby utrzymać się w wyścigu. Ponadto, zawodnik powinien przyjąć pozycję zbliżoną szpagatu, aby na bambusowej platformie zachować stabilność.

Wygrywa ten, kto dotrze do mety nie tylko w najkrótszym czasie, ale i po najprostszym torze jazdy. Niejednokrotnie bywa tak, że zwierzęta skręcają w stronę publiki. Robi się wtedy dosyć niebezpiecznie.

Największą nagrodą dla zwycięzcy, poza uznaniem ze strony publiczności, jest to, że wzrasta wartość jego „zawodniczek”. Zdrowa, silna krowa w tej części świata kosztuje od 5 do 7 milionów rupii indonezyjskich, co w przeliczeniu daje przedział cenowy w graniach 1500 – 2100 złotych. Za utytułowaną krowę wyścigową jej właściciel może zażądać nawet sześć razy więcej.

Pacu Jawi ma kilkusetletnią tradycję. Początkowo rolnicy urządzali takie wyścigi po zakończonych zbiorach. Z czasem stały się one główną atrakcją dla lokalnych społeczności.

pacu-jawi_55306c3b


źródło: wikipedia, interial.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s