Kuchnie Świata | Indżera

et

Indżera wywodzi się z kuchni etiopskiej. Może być jednocześnie daniem, naczyniem i sztućcem. Indżera na pierwszy rzut oka przypomina naszego naleśnika, jednak w smaku  jest zupełnie inny. Jest to placek o średnicy do 50 cm, wypiekany z mąki miłki abisyńskiej (inaczej teff) zmieszanej z wodą, który zostawia się na kilka dni do fermentacji. Placek ten dzięki fermentacji uzyskuje swój charakterystyczny kwaśny smak. Ciasto piecze się najczęściej na patelni, blasze nad paleniskiem lub w formie, którą można wstawić do pieca. Po upieczeniu naleśnik ma kolor szary, który ma z jednej strony powierzchnię gładką, a z drugiej porowatą.

pieczenie-placka-nad-paleniskiem

W Etiopii indżerę je się na wiele różnych sposobów.  Podawana jest w wersji mięsnej lub wegetariańskiej, ponieważ w Etiopii często przestrzega się  postu. Indżerę podaje się o każdej porze dnia, jest podstawą śniadania, obiadu i kolacji. Dostępna w większości lokalnych barów.  Indżerę podaje się  z mięsem (kozim, wołowym, baranim lub z kurczakiem), jajkiem, mieszanką warzyw, miksem najdziwniejszych sosów. Wersję jarską z potrawką z fasoli, soczewicy  lub ciecierzycy.

indzera-2

Pewną trudnością jest fakt, że indżerę je się rękami, bez żadnych sztućców. Powinno posługiwać  się tylko prawą ręką, w tamtych regionach lewa ręka uważana jest za nieczystą.  Należy urwać sobie kawałek placka zwinąć go i użyć jako łyżki do nabrania jednego z dodatków. Tak należy skonsumować całą potrawę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s