Jakie mamy rodzaje wody pitnej?

Jakie mamy rodzaje wody?

Ciągle słyszymy, że powinniśmy nawadniać nasz organizm. Jednym z zalecanych płynów jest woda. Jej wybór na rynku jest bardzo duży, dlatego też warto wiedzieć jakie są jej rodzaje.

  • Naturalna źródlana – zawartość składników mineralnych w jednym litrze wynosi mniej niż 1000 mg. Woda wydobywana jest z płytszych warstw podziemnych krystalicznie czystych źródeł. Skład chemiczny może ulegać niewielkim zmianom z powodu uwarunkowań geologicznych;
  • Naturalna mineralna – zawartość składników mineralnych w jednym litrze wynosi minimum 1000 mg. Woda wydobywana jest z odwiertów głębinowych. Skład chemiczny jest stały;
  • Stołowa – to mieszanina naturalnej wody źródlanej lub przefiltrowanej wody z wodociągu z wodą mineralną lub składnikami mineralnymi. Ma niewielkie ilości składników mineralnych. Doskonale gaszą pragnienie;
  • Naturalna lecznicza – zawartość składników mineralnych w jednym litrze wynosi minimum 1000 mg oraz posiada co najmniej jeden składnik leczniczy, w stężeniu, które w znaczący sposób wpływa na działanie organizmu. Woda znajduje się głęboko pod ziemią, co korzystnie wpływa na jej jakość i skład chemiczny.

Najczęstsze minerały występujące w dużych ilościach w wodzie to chlorki, siarczyny, magnez, wapń czy sód. Wyróżniamy tutaj wody:

>   niskozmineralizowane – poniżej 500 mg składników mineralnych na litr;

>   średniozmineralizowane – zawierają między 500 mg a 1500 mg składników mineralnych na litr;

wysokozmineralizowane – powyżej 1500 mg składników mineralnych na litr;

W przypadku spożycia wody leczniczej skonsultujmy się z lekarzem. On doradzi nam, którą wybrać i w jakich ilościach dostarczać do organizmu, w zależności od stanu naszego zdrowia i zapotrzebowania.

Warto również czytać etykiety. Na przykład duże ilości sodu zawarte w wodzie nie będą korzystne dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia czy nerek. Z kolei mogą być przydatne dla sportowców zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s