Przewóz roweru pociągiem

Aby rozpocząć Bałtyckie wyzwanie musieliśmy przewieźć nasze rowery pociągiem z Warszawy do Świnoujścia. Było to dla nas coś nowego i niewątpliwie wiązało się z pewnymi emocjami 🙂
Poniżej podamy Wam kilka informacji i wskazówek, które mogą być przydatne, jeśli zdecydujecie się podróżować pociągiem wraz z rowerem.

Przede wszystkim, kiedy dotrzecie na dworzec pamiętajcie o tym, że zabrania się jazdy rowerem po peronach, poczekalniach dworcowych, holach, przejściach między peronami. Warto być chwilę wcześniej, aby ustawić się w odpowiednim sektorze na peronie zanim przyjedzie pociąg. Większość przewoźników udostępnia na stronach internetowych rozpiskę siedzeń w przedziałach.

Zazwyczaj na początku bądź na końcu składu znajdują się przedziały dla podróżujących z rowerem. Coraz częściej wyposażone są w wieszaki lub stojaki. W pociągach dalekobieżnych wagony oznaczone są piktogramem roweru. Większość przewoźników wprowadza stałą opłatę za przewóz rowerów. Pasażer ma miejscówkę w tym samym wagonie w którym przewożony jest rower. Dzięki temu na bieżąco może go obserwować.

Na trasach dalekobieżnych (Express InterCity, TLK) pasażer może przewieźć jeden nieopakowany i niezłożony rower.  Opłata za przewóz wynosi 9,10 zł (cena zryczałtowana).

Możemy wsiąść do pociągu z rowerem jeśli są wolne miejsca przeznaczone na przewóz roweru. W przedziałach sypialnych i przeznaczonych do leżenia PKP InterCity zakazany jest przewóz.

W przypadku przewozów regionalnych możliwy jest zakup bilety miesięcznego sieciowego.

Warto wiedzieć, że przewóz rowerów w Kolejach Mazowieckich od 1 września 2013 roku jest darmowy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s